Czym jest psychoterapia psychodynamiczna?

Psychoterapia psychodynamiczna pozwala na głębsze poznanie siebie przez pacjenta w celu zmiany w jego życiu i jego samoświadomości. Klient zyskuje wgląd w nieuświadomione wcześniej mechanizmy i uczucia, których nie był świadomy, a które wpływały na jego decyzje czy zachowanie. Psychoterapia psychodynamiczna  skupia się nie tylko na obecnym etapie życia pacjenta, ale pozwala także na analizę wydarzeń z przeszłości, które mogą wpływać na obecne funkcjonowanie klienta. Praca psychoterapeutyczna w trakcie sesji przede wszystkim jest dialogiem między klientem a psychoterapeutą.

Psychoterapeuta w terapii psychodynamicznej nie bada przede wszystkim uczucia i emocje, które związane są z sytuacjami i wydarzeniami, o których mówi klient. W trakcie psychoterapii psychodynamicznej psychoterapeuta podąża za klientem, pozwalając na wgląd w emocje i uczucia, które towarzyszą zdarzeniom i wspomnieniom, o których klient opowiada.

Czas trwania psychoterapii psychodynamicznej uzależniony jest od trudności klienta, ustaleń z psychoteapeutą, nasileniem objawów. Psychoterapia psychodynamiczna może być stosowana zarówno jako krótkoterminowa, jak i długoterminowa forma psychoterapii.

Z jakimi trudnościami może pomóc poradzić sobie psychoterapia psychodynamiczna?

– zaburzeń osobowości,

– zaburzeń lękowych,

– depresji i obniżenia nastroju,

– problemami z trwałością relacji,

– obniżonym poczuciem własnej wartości,

– kryzysami życiowymi