Psycholog dziecięcy Opole

Psychoterapia dzieci i młodzieży

psycholog dziecięcy Opole

Psychoterapia dzieci i młodzieży

Psycholog dziecięcy w toku psychoterapii dziecka i nastolatka ma na celu zrozumienie motywów dziecka/nastolatka kierujących jego zachowaniem, poznaniu jego potrzeb i odnalezieniu sposobów radzenia sobie z trudnościami. Psychoterapeuta współpracując z dzieckiem pracuje również z jego opiekunami, ponieważ  pozwala to na pracę z całym systemem rodzinnym, w którym funkcjonuje dziecko czy nastolatek.

Psychoterapia dziecka – co warto wiedzieć?

Aby móc właściwie zdiagnozować trudności, z którymi mierzy się dziecko, a które mogą być przyczyną jego zachowania, należy właściwie wybrać specjalistę, który będzie pracował z dzieckiem. Psycholog dziecięcy dzięki posiadanej wiedzy, umiejętnościom i doświadczeniu będzie w stanie pracować z dzieckiem zgodnie z trudnościami, które zgłasza ono samo lub jego opiekunowie.

Konsultacja psychologiczna dziecka

Spotkania konsultacyjne mają na celu ustalenie trudności, z którymi mierzy się dziecko oraz tymi zgłaszanymi przez jego rodziców czy opiekunów. Na pierwsze spotkanie zapraszam opiekuna dziecka, aby omówić z nim co dzieje się z dzieckiem. Dalej sprawdzane jest w jaki sposób zgłaszane trudności czy problemy objawiają się w zachowaniu dziecka.

Pierwsze spotkanie lub spotkania to spotkania diagnostyczne, które pomagają specjaliście, jakim jest psycholog dziecięcy, na właściwe zdiagnozowanie trudności pacjenta. Po spotkaniu z opiekunami psycholog dziecięcy spotyka się z dzieckiem w trakcie wizyty na żywo w gabinecie w Opolu, weryfikując potrzebną formę pomocy.

Kto podejmuje decyzje o terapii?

Reasumując, o podjęciu decyzji o psychoterapii przez osobę niepełnoletnią decydują rodzice wraz z dzieckiem czy nastolatkiem po spotkaniach konsultacyjnych.

Zasady konsultacji psychologicznej dziecka

O podjęciu decyzji o psychoterapii przez osobę niepełnoletnią decydują rodzice wraz z dzieckiem po spotkaniach konsultacyjnych z psychologiem dziecięcym.

Poradnictwo psychologiczne dla rodziców dziecka

Poradnictwo psychologiczne to między innymi konsultacje wychowawcze, w czasie którym psycholog czy psychoterapeuta udziela porad rodzicom w zakresie problemów rozwojowych dzieci i młodzieży.

W trkacie konsultacji poruszane są także kwestie związane z procesem wychowawczym, dostosowane jednocześnie do etapu rozwojowego, na którym znajduje się dziecko.

Kiedy warto skorzystać z pomocy psychologa dziecięcego?

Psycholog dziecięcy Opole w trakcie psychoterapii dziecka i młodzieży pracuje z takimi trudnościami pacjenta, jak na przykład:

  • problemy w relacjach z rówieśnikami,
  • wykluczenie z grupy rówieśniczej,
  • trudności przystosowawcze,
  • zaburzenia regresywne,
  • depresja,
  • strata,
  • samookaleczanie się przez dziecko lub nastolatka,
  • moczenie nocne,
  • kryzysy lub konflikty w rodzinie,
  • fobie,
  • napady paniki,
  • zaburzenia lękowe,
  • trudności ze snem,
  • trudności w nawiązywaniu kontaktów,
  • fobia szkolna,
  • objawy somatyczne, takie jak np. bóle brzucha, bóle w klatce piersiowej, bóle i zawroty głowy.

Kto może uczestniczyć w psychoterapii?

Psychoterapia dzieci i młodzieży pozwala również poradzić sobie z trudnościami związanymi z rozwodem rodziców czy żałobą po bliskiej osobie.

Na psychoterapię w gabinecie psychoterapeutycznym przyjmuję dzieci od 11. roku życia.

Dopuszczam konsultację dzieci poniżej 11. roku życia po uprzedniej konsultacji telefonicznej z opiekunem dziecka.

Psychoterapia młodzieży

Przechodzenie przez etap dojrzewania bywa trudne zarówno dla nastolatków, ale także opiekunów. Przeżywanie intensywnych emocji potrafi wiązać się z odczuwaniem frustracji, ale czasem także z poczuciem przytłoczenia. Jednym z istotnych elementów terapii młodzieży może być umiejętność radzenia sobie z odczuwanymi emocjami, a także nazywanie ich i rozumienie tego, że mogą występować w różnym natężeniu i skali. Dodatkowo warto mieć na względzie, że okres dorastania związany jest z silną koncentracją na własnych przeżyciach i świecie wewnętrznym. Taki sposób zachowania często spotyka się z brakiem zrozumienia otoczenia. Dorośli często odczuwają pokusę wyjaśniania przeżyć nastolatka z perspektywy dorosłej emocjonalności.

Poradnictwo psychologiczne dla rodziców nastolatka

Konsultacja psychologiczna opiekunów nastolatka pozwala na lepsze zrozumienie dziecka, trudności, z jakimi się zmaga. W okresie dorastania dzieją się rzeczy, które zarówno dla nastolatka, jak i jego opiekunów mogą być niezrozumiałe. Jednocześnie konsultacja psychologiczna czy decyzja o rozpoczęciu psychoterapii przez nastolatka może w odpowiednim czasie zapobiec dalszym problemom.

Psychoterapia nastolatka

Do problemów, z którymi nastolatki zgłaszają się do gabinetu psychoterapeuty należą między innymi:

– lęk,

– ataki paniki,

– obniżenie nastroju,

depresja,

– samookaleczanie się,

– myśli samobójcze

– konflikty rówieśnicze,

– konflikty z opiekunami,

– problemy z koncentracją,

– problemy ze snem

– lęki związane z kontaktami z innymi ludźmi,

– jak również fobia społeczna.